Dodawanie danych
Danymi niezbędnymi do wygenerowania mapy jest przynajmniej jeden ślad oraz przynajmniej jedna granica. Ślad to chmura punktów na mapie posiadających pewną głębokość, natomiast granica to geometria (polilinia) reprezentująca linię brzegową lub wyspę, która definiuje obszar wygenerowanej mapy.
Przykładowe formaty plików śladów to: .sl2
, .sl3
, .gcd
(Lowrance) oraz granic: .gpx
, .kml
, .kmz
.
Szczegółowe informacje na temat formatów plików śladów oraz granic znajdują się w odnośnikach poniżej:
Najszybszym sposobem na dodanie danych jest skorzystanie z przyciusku +
w lewym menu w sekcji Warstwy
i wybranie odpowiedniej opcji (zdjęcie poniżej)
lub przeciągnięcie i upuszczenie plików, lub folderów na obszar mapy (operacja Drag and Drop).
Po wybraniu danych pojawi się okno z możliwością odrzucenia niechcianych plików, co może być przydatne w przypadku dodawania plików z całego folderu. Po zatwierdzeniu danych przyciskiem Zapisz rozpocznie się proces przetwarzania, którego aktualny status będzie prezentowany za pomocą pasku postępu w lewym dolnym rogu aplikacji.
Proces przetwarzania danych może zająć nawet kilka minut w zależności od parametrów urządzenia, ilości danych oraz typu tych danych.
Przykładowo pliki .sl2
lub .sl3
, które mogą zawierać skany dna (DSI), będą przetwarzane dłużej od plików .csv
, które zawierają jedynie informację o głębokości.
Po zakończeniu przetwarzania danych zostaną one zaprezentowane na mapie. Jeżeli w systemie zimorodek.pl zostaną znalezione informacje o akwenie powiązanym z dodanymi danymi, w prawym dolnym rogu aplikacji pojawi się propozycja z pobraniem granicy na ten akwen. Funkcja pobierania granicy jest dostępna w lewym menu w zakładce Granice oraz z poziomu menu kontekstowego w górnym pasku: Projekt > Pobierz Granice
.
Dodane dane będą widoczne w zakładkach Ślady oraz Granice w lewym menu, gdzie można wykonywać dodatkowe operacje takie jak korekcja głębokości śladu lub edycja geometrii granicy.